• 1402/11/11 - 09:58
  • - تعداد بازدید : 77
  • - تعداد بازدیدکننده: 76
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت:

ابلاغ دو دستورالعمل با موضوع جوانی جمعیت به دانشگاه های علوم پزشکی در دو ماه گذشته/ تهیه منشور کرامت مادری و تایید آن در قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت

رییس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری بیست و یکمین جلسه قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت در روز گذشته، از ابلاغ دستورالعمل «پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع ناباروری» و همچنین آیین نامه «تاسیس مراکز مشاوره مبتنی بر سبک زندگی اسلامی، ایرانی» به دانشگاه های علوم پزشکی کشور در یکی دو ماه های گذشته خبر داد.

دکتر صابر جباری فاروجی در گفتگو با خبرنگار وبدا، با بیان اینکه در آستانه دومین سالگرد تصویب قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده و همچنین دومین جایزه ملی هستیم، گفت: در اردیبهشت ماه سال آینده جایزه ملی جمعیت به دستگاه های برتر اهدا می شود که وزارت بهداشت توانست در سال جاری به عنوان دستگاه برتر شناخته شد و تمام معاونان و مدیران وزارت بهداشت برای دریافت این جایزه، تلاش خواهند کرد.

وی ادامه داد: جایزه ملی جمعیت دو مرحله دارد؛ یک مرحله استانی است که دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در سطح استانها ارزیابی می شوند و یک مرحله هم ملی و کشوری است که دستگاه های اجرایی، ارزیابی می شوند. تاکید وزیر بهداشت این است که دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در سطح استانها و وزارت بهداشت در سطح ملی بتواند برای دومین بار جایزه ملی جمعیت را کسب کند.

رییس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت از جوانی جمعیت به عنوان یکی از مهمترین و اساسی ترین اولویت های وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: همه معاونت ها و سازمان های تابعه وزارت بهداشت نیز جوانی جمعیت را اولویت خودشان می دانند.
دکتر جباری از تهیه منشور کرامت مادری و تایید آن در بیست و یکمین جلسه قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت خبر داد و عنوان کرد: به زودی این منشور در سطح کشور ابلاغ می شود. هدف از تهیه این منشور، کرامت مادران باردار در مراکز بهداشتی و درمانی یا آموزشی و پژوهشی رعایت شود.
وی تصریح کرد: برخی گزارش ها از آزارهای کلامی در برخی بخش های درمانی حکایت دارد که به پیشنهاد معاون درمان وزارت بهداشت مقرر شد آزارهای کلامی علیه مادران باردار در مراکز درمانی، مصداق تخلف شناخته و به هیات های رسیدگی به تخلفات ارسال شود.
رییس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به تشویق بهورزان و مراقبان سلامت در موضوع جوانی جمعیت، یادآور شد: بهورزان و مراقبان سلامت که در مشاوره فرزندآوری، نقش دارند، مورد تقدیر واقع می شوند که برخی از آنها در نمازهای جمعه و برخی دیگر توسط روسای دانشگاه ها مورد قدردانی قرار گرفته اند.
دکتر جباری ادامه داد: پرداخت کارانه پلکانی مبتنی بر مشاوره فرزندآوری منجر به تولد زنده نیز جزو تاکیدات وزیر و معاون بهداشت وزارت بهداشت است که دانشگاه های علوم پزشکی در حال پرداخت آن هستند.
به گفته وی از سال گذشته، کارنامه جوانی جمعیت برای دانشگاه های علوم پزشکی تهیه و به آنها اعلام شده و تا پایان اسفندماه نیز ارزیابی دانشگاه ها انجام می شود و روسای دانشگاه های علوم پزشکی برتر در زمینه کارنامه جوانی جمعیت، نشان های طلا، نقره و برنز دریافت می کنند.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 10706
کلمات کلیدی
حسن زارعیان
خبرنگار

حسن زارعیان

آخرین اخبار

عبارت خود را درج و جهت جستجو کلید

تغییر اندازه فونت:

تغییر فاصله بین کلمات:

تغییر فاصله بین خطوط:

تغییر نوع موس: