• 1402/12/12 - 09:12
  • - تعداد بازدید : 84
  • - تعداد بازدیدکننده: 84
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

۲ تا ۸ اسفند ماه هفته ملی سلامت جوان: « جوان سالم، خانواده سالم، جامعه سالم »

با توجه به سیاست های جمعیتی ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری برخورداری جامعه از جمعیت جوان، شاداب، پویا و بالنده ضرورتی اجتناب ناپذیر خواهد بود، بر این اساس هر سال هفته ملی سلامت جوان با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویت های سلامت جوانان برگزار می شود.

به گزارش وب‌دا فسا؛با توجه به فرا رسیدن ۱۱ شعبان تولد حضرت علی اکبر (ع) و روز ملی جوان، گرامیداشت هفته جوان با شعار «جوان سالم، خانواده سالم، جامعه سالم » از تاریخ ۲ الی۸ اسفند ماه طبق جدول روز شمار ذیل برگزار می شود.

شعار

ایام هفته

تاریخ

خانواده جوان و شاد

چهارشنبه

۰۲/۱۲/۴۰۲

ازدواج دانشجویی

پنجشنبه

۰۳/۱۲/۴۰۲

نقش دانشگاه در ترویج وتسهیل ازدواج

جمعه

۰۴/۱۲/۴۰۲

نقش خانواده در ترویج و تسهیل ازدواج

شنبه

۰۵/۱۲/۴۰۲

مزایای فرزند آوری بر سلامت خانواده

یکشنبه

۰۶/۱۲/۴۰۲

آسیب های کم فرزندی

دوشنبه

۰۷/۱۲/۴۰۲

مهارت های ارتباط با همسر و فرزندان

سه شنبه

۰۸/۱۲/۴۰۲

 

ازدواج تنها راه مشروع و سالم تشکیل خانواده، بقا و تربیت نسل صالح و شکل گیری جامعه سالم است. در همه مکاتب و ادیان الهی به ویژه دین مبین اسلام، به ازدواج و تشکیل خانواده توصیه شده است. ازدواج همچنین راهی برای اعلام بلوغ و درخواست خودکفایی و استقلال از سوی جوانان است تا با تحقق مسئولیت پذیری جدید، راه تکامل و تعالی را بپیمایند. از مهمترین آثار ازدواج ایجاد مودت و رحمت بین زوجین است که پدیده بسیار با ارزشی است و در قرآن کریم و آموزه های دینی مورد تاکید قرار گرفته است. 

ازدواج سالم زمینه ساز ارتباطات اجتماعی مناسب و به هنجار است و افرادی که ازدواج می کنند از نظر روانی و جسمانی سالم تر هستند وکمتر قربانی خشونت های گوناگون اجتماعی می شوند. افراد متاهل علاوه بر موارد یاد شده، آرامش و اعتماد به نفس بیشتری دارند و تعهد و احساس مسئولیت بیشتری نسبت به افراد مجرد دارند.

 

*ازدواج در دین مبین اسلام

اسلام به عنوان مکتبی متعالی، ازدواج را وسیله ای برای رشد و کمال و بقای دین، تکامل اخلاق، تامین سلامت جامعه و دوام و بقای نسل می داند.

" و از نشانه های او این که همسرانی از جنس خود شما برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش یابید و در میان شما مودت و رحمت قرار داد.  " (سوره روم، آیه ۲۱)

 

*اصل ساده زیستی در فرهنگ ایرانی اسلامی

با توجه به اینکه اصل ساده زیستی در فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی بسیار مورد تاکید است، باید به زندگی به سبک اسلامی به ویژه در بحث ازدواج، بیش از پیش توجه گردد تا زندگی‌ به تبع آن آسان‌تر و توام با آرامش شود. توجه به این موضوع به خصوص از سوی والدین بسیار مهم است و با توجه به کمرنگ شدن بیماری کرونا ضروری است همچنان فرهنگ دوری از تجمل‌گرایی در برگزاری مراسم ازدواج باقی بماند.

"جامعه ایرانی به دلیل تعلق خاطر به فرهنگ ناب اسلامی می‌تواند در جهت نهادینه‌ سازی فرهنگ ساده ‌زیستی و پرهیز از تجملات تلاش کند."

*جایگاه والای خانواده در دین مبین اسلام

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: « خانواده محبوب‌ترین بنیاد نزد خداوند است »، این بنیاد زمینه آرامش را برای سایر بنیادها و اجتماعات فراهم می‌کند و استحکام آن در بردارنده استحکام جامعه و برطرف کننده نیازهای معنوی و مادی بین زوجین است.

خداوند در آیه ۸۰ سوره مبارکه نحل می‌فرماید: « و خدا برای شما خانه‌هایتان را مایه آرامش قرار داد».

 اگر خانواده در مسیر اصلاح و سعادت قرار بگیرد طبیعی است که زیر بنای بنیاد های دیگر در جامعه نیز به ‌سمت اصلاح و سعادت می‌رود، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یک خانواده سالم، سازنده یک جامعه سالم است، انسان تربیت فرزندان  خود را در دامان خانواده شکل می دهد و قطعا فرزند صالح و سالم در دامان خانواده ای سالم پرورش می یابد و این نشان از اهمیت و جایگاه والای خانواده دارد. ما زمانی می‌توانیم به کمال برسیم و نیازهای مادی و معنوی یکدیگر را برطرف کنیم که یک خانواده سالم داشته باشیم.

  • گروه خبری : گروه های محتوا
  • کد خبر : 10696
کلمات کلیدی
حسن زارعیان
خبرنگار

حسن زارعیان

آخرین اخبار

عبارت خود را درج و جهت جستجو کلید

تغییر اندازه فونت:

تغییر فاصله بین کلمات:

تغییر فاصله بین خطوط:

تغییر نوع موس: